A jógáról általában
Az oldal azért jött létre, hogy minél többen megismerjék a jógát. Ezt a csodás ősi bölcseletet, amely keletről jött, és amelynek célja, hogy segítsen a mindennapi testi, lelki, érzelmi, szellemi egyensúlyunk megtalálásában. Az emberrel, mint EGÉSZszel foglalkozik. Ha hatunk a testre, hatunk a lélekre és a szellemre. Ha hatunk az érzelmeinkre, szellemünkre, visszahat a testünkre. Testünk egy tükör, amely megmutatja, milyen a szellemi, lelki állapotunk.
Ezért foglalkozunk mind a testgyakorlatokkal, jóga ászanákkal, mind a lélekkel, mind a szellemmel. Bárhol elkezdhetjük.
Út önmagadhoz
A hatha jóga a testgyakorlatokon keresztül harmonizálja az energiát bennünk és tesz egészségesebbé, kiegyensúlyozottabbá.
A mindennapi stressz hatására úgy viselkedünk, mint az ősember a vadállatok fenyegetésére. Izmaink összehúzódnak, testünk felkészül a veszélyre. A hatha jógában ezeket az izmokat megnyújtjuk, a feszültséget pedig eltávolítjuk. A hétköznapokban izmainkba szűrődött piszkot eltávolítjuk magunkból.
Keleti bölcselet
A jóga a keleti bölcselet egy formája, ami Indiában fejlődött ki a hinduizmus és a buddhizmus kulturális közegében.
Az elnevezés a szanszkrit judzs tőből ered, mely jelentése: összekapcsolni, egyesülni. Hasonlít a religio (összekapcsol) latin szóra, amelyből az angol religion (vallás) ered. A vallás és a jóga célja tehát ugyanaz: egyesülni, összekapcsolódni Istennel/egységgel. A jóga az egyén lelke (átman) és az univerzális lélek (paramátman) egyesítésére utal, de vonatkoztatható a test, a tudat és a lélek egyesítésére történő utalásként is.
A jóga bölcselete szerint 4 úton érhetjük el az egységet, mindenki megválaszthatja a kedvére valót. A hegycsúcsra is fel lehet mászni meredek úton is és lankás ösvényen is. Az egyik gyorsabb, a másik könnyebb. Elérhetjük a
- Tettek erejével – Karma jóga.
- Érzelmek feltétlen szeretetté alakításával – Bhakti jóga.
- Tanulással és az elme vizsgálatával – Dzsnyána jóga.
- Test és szellem uralásával – Rádzsa jóga.
Utóbbi is 8 ágra oszlik, közöttük az ászanák, a légzőgyakorlatok és a meditáció. A mai nyugati jógában ezekre helyezzük a hangsúlyt és ezen a testre gyakorolt hatások eredményezik a szellemi és lelki változásokat
Miért jógázzunk?
Miért jógázzunk?
• Jóga fizikailag, érzelmileg, szellemileg is újjáépít.
• A gyakran jógázók memóriája jobb, jobban tudnak koncentrálni.
• Rugalmas izületeket eredményez, optimalizálja a nyirok- és hormonrendszer működését, fejleszti a tüdőt.
• Egyensúlyba hozza a bal és jobb agyféltekét, kiegyensúlyozottabbak leszünk.
Jóga fajták
Hatha jóga
Leghagyományosabb jóga, az összes jóga atyja. Minden irányzat hatha jóga gyakorlatokat kombinál.
Iyengár jóga
Hatha jóga, amelyet Iyengar jóga tanító népszerűsített. A jóga ászanák precíz kivitelezését hangsúlyozza.
Gerinc jóga
Gerincre ható hatha gyakorlatok, ahol nem tartják ki hosszan a gyakorlatokat, hogy kíméljék a gerincet is.
Vinyasza flow
Hatha jóga gyakorlatokat áramlásként, egymásba ágyazva, egymás után mozgáskultúraként hajtjuk végre. A szünetnélküliség miatt megerőltető.
Ashtanga jóga
Egy adott fizikailag megerőltető gyakorlatsorozatot hajt végre az ember egymás után sokszor. Ez tökéletesíti a testet és megújítja azt, ha rendszeresen gyakorolunk.
Bikram jóga
Melegben végzett hatha jóga. Az irányzat Amerikából érkezett, egy maghatározott mozgássorozatot gyakorlunk, így az inak, izmok jobban nyúlnak, a test jobban lefárad. A gyakorlattípusok és a meleg miatt megerőltető gyakorlatsor.
Hot jóga
A Hot jógán ugyanúgy melegben, csak nem meghatározott gyakorlatokat végzünk, hanem a hatha jóga bármely ászanája előfordulhat, így változatosabb, érdekesebb. Intenzitásra hasonlóan nehéz és megerőltető, mint a Bikram.