Az alábbi egy nagyon jó cikk arról, hogyan működnek az izmaink, és elhanyagolásuk milyen problémákat okoznak az ízületekben, csontjainkban és végül az idegrendszerünkben, közérzetünkben is.
A cikk legfontosabb állításai:
A bemerevedett izomtól fáj az ízület vagy a csonthártya.
- Az izom – ahogy kicsit feljebb is írtam – „normál” állapotában, amikor laza, és bevetésre kész, akkor hosszú. Amikor fáradt, akkor berövidül, nem tud laza és hosszú lenni.
- Ha „beszorul”, segíthetünk neki. Egyszerűen úgy, hogy kihúzzuk. Hosszú Katinka sem viccből ül egy intenzív edzés után egy dézsa jeges vízbe. A felhevült, erősen igénybe vett izomzatot ha lehűtöd, “magától” nyúlik ki.
- A nyújtás mellett nagyon fontos a hengerezés is.
- Nem, nem úszható meg vele a nyújtás, annak hatását segíti, erősíti. És szükséges is, nem hagyható ki.
- Az izmaink ugyanis nem csak úgy magukban leffegnek a bőr és a csont között, hanem szépen, esztétikusan, izomcsoportonként be vannak csomagolva egy hártyába. Ezek a hártyák viszont, ha berövidül az izom, akkor hajlamosak összeragadni, ezáltal a funkciójában amúgyis korlátozott izommunkát tovább blokkolni.
- A lényeg, hogy tartsd lazán az izomzatod, mert úgy maradsz csak egészséges!
- A csodakrémek max. placebónak jók. Az izomlazítók – lóbalzsam és társai –, a reumakrémek, stb. hatása egy tisztességesen elvégzett nyújtógyakorlat, vagy hengerezés 5-10%-nak (sem) felelnek meg.
Forrás: fortitudo.blogstar.hu