Az ászanavégzés 8 „szabálya” – otthon, teremben vagy online
Ahimsa
A jógában az első alapelv, az ahimsa, ezért ez a legfontosabb elv a fizikai gyakorlásnál is – legyen az online jóga vagy személyes alkalom. Az Ahimsa lényege az erőszakmentesség önmagunkkal, testünkkel, lelkünkkel és másokkal szemben is. Ezért minden túlerőltetés ártalmas, nagyon oda kell figyeljünk a saját korlátainkra.
Tedd fel magadnak a kérdés: hol érzel feszültséget? Kilégzéssel engedd el a feszültséget erről a területről. Engedd el a drámát, amit itt hordozol. Segíti az ahimsa gyakorlását, ha belülről megfigyelve végezzük a gyakorlatot, tudatossággal, betartva az ászana felvételének 6 lépését. Csak addig végezzük, amíg nem fájdalmas!
Összpontosítás
Minden gyakorlatot egy stabil, mozdulatlan helyzetből indítunk. Csendből indulunk és csendbe érkezünk vissza. A csend a stabilitás, a középpont. Otthon, online erre is nagyobb lehetőségünk van: megtalálni a csendet, egyedül a saját otthonodban.
Relaxálás
A gyakorlatok célja a fizikai és finomtest ellazítása. Ezért már a gyakorlás során fontos a relaxáció – amennyire az ászanák engedik. Csak a legszükségesebb izomfeszültséget tartsuk fent. Ebben segít a mély, egyenletes rekeszizomlégzés. A kilégzés segíti az ellazulást, a belégzéssel pedig energiával töltjük fel a testet. A légzést sem szabad erőltetni, segítünk a testnek az ászanák által ráhangolódni egy harmonikus légzésre.
Tudatosság
Legyünk ténylegesen jelen a gyakorlásunk során, érezzük a saját testünk körvonalát, határait. Érezzük a minket körülvevő teret, és figyeljünk a testünkben létrejövő változásokra és jelzésekre.
Környezet
Fontos a tiszta, energikus környezet, ha lehetőség van rá, tiszta, jó levegőjű szobában gyakoroljunk.
Evés után
A gyakorlatokat evés után legalább 2 órával érdemes elvégezni. Ennek az az oka, hogy így biztosítjuk, hogy a beleink, az emésztőrendszerünk ne az élelem feldolgozásával legyenek elfoglalva, hanem legyen lehetőségük a regenerálódásra, és ezáltal a gyakorlatok hatásait tudják „élvezni”.
Kompenzáció
A gyakorlatok általában egy irányban erőteljesebben mozgatják meg a testet, például előre vagy hátrafelé. Ilyenkor a gyakorlatok végén „ellensúlyozzuk” ezt a hatást egy kompenzáló pihentető pózzal. Minden gyakorlatnak megvan a pihentető kompenzáló párja.
Kontraindikációk
Vannak olyan gyakorlatok, amelyeket bizonyos betegségekkel nem szabad vagy nem ajánlott végezni! Ezekre mindenképpen figyeljünk oda! A betegségek kialakulásának 6 szintje van. Amikor már jelen van a szervezetünkben egy betegség, akkor már a megelőző gyakorlatok is ártalmasak lehetnek. Ilyenkor már „kezelésre” van szükség, ezekben az esetekben mindig az orvos tanácsait kell követni. Magas vérnyomás esetén például nem visszük a fejet a szívünknél „lejjebb”, menstruáció alatt nem gyakorlunk -legfőképpen a fordított testhelyzeteket kerüljük-, komoly gerincproblémákkal pedig szintén nem végzünk gyakorlatokat.
Itt találod az első cikket, mely arról szól :