Mi az ászana szó jelentése?
Az asana szó eredeti jelentése: egy bizonyos céllal ismételten ülni. Parandzsali sztúrái szerint „Sthira sukham asanam”, ami azt jelenti, hogy az ászana szilárd és kényelmes. Tehát kényelmesen és biztosan ülünk, meditáció „céljával”. Azért van a „cél” szó idézőjelben, mert a meditáció valójában nem cél, hanem „eredmény”. Gyakorlatilag a „hosszú üldögélés” eredménye. A meditatív hagyományokban az ászana ülőhelyzetet jelent.
Miért fontos a lazítás, relaxálás az ászanákban?
Fontos, hogy az ászanákban (=jógagyakorlatokban) megfelelően ellazuljunk. Így egy szattvikusabb minőséget tudunk az ászanában megélni. Meg tudjuk valósítani az ahimsa (=erőszakmentesség) elvét is. Testi szinten is fontos regeneráló funkciók kapcsolnak be: az idegrendszer paraszimpatikus ága aktiválódik és a belső szervek elkezdik a működésüket, az izmok lazábbá válnak, javul a test oxigénellátása a rekeszizomlégzés révén, a fascia háló kisimul. Ha sikerül az ászanában ellazulni, megélhetjük az egységélményt, kapcsolódhatunk a belső lényegünkhöz.
Miért segít a vizualizáció a jógagyakorlásban?
Tovább segíti a gyakorlásodat, ha nem csak ellazulunk a pózban, hanem az ászana felvétele előtt vizualizáljuk azt. Segít előkészíteni az idegrendszert, ráhangolódik az elme, majd a test is a gyakorlatra. Ahova irányul a manasz-az elme, oda irányul a prána-az energia. Ez a „dristi mana prana”. A vizualizáció segít lekapcsolni a külső gondolatokat, megtölteni az elmét az ászanával. Segít önmagunkra fókuszálni.
Melyek a stresszoldó jógagyakorlatok?
A jógagyakorlás komoly segítséget jelent a stressz, az idegesség oldásában, kezelésében. A stressz a túl sok vata dósa következménye. A vata dósa az üregekben, ízületekben, vastagbélben, idegrendszerben halmozódik fel. A stresszmentesítő gyakorlatok az idegrendszerre, ízületekre és emésztőrendszerre is pozitívan hatnak.
A vata dósa szeles jellegű, ezért a földön végzett földelő gyakorlatok jótékony hatásúak, segítenek stabilizálni, ellensúlyozni a vata szeles jellegét.
Az idegrendszerre, elmére ható koncentrációs gyakorlatok szintén a stresszoldásban segítenek. Ilyenek a lassan végzett, nem hosszan kitartott ászanák, amelyeket légzésszinkronnal végzünk.
Fontos szerepe van továbbá a stresszoldásban az ízületi- és mirigygyakorlatoknak is. Az ízületekben van a legtöbb „tér”, ahol a vata dósa fel tud halmozódni. Ezért az ízületi- és mirigygyakorlatok kiemelt fontosságúak a stresszoldásban.
Emellett az emésztőrendszerre ható gyakorlatok is szükségesek, hiszen az emésztőrendszerünkben van a legtöbb „üreg”, „tér”, ahol a vata felhalmozódhat. Kiváló stresszoldó a pávánamuktászana (levegőfelszabadítás) gyakorlata.
Itt találod az első cikket, mely arról szól :
Hogyan jógázz otthon egyedül vagy online?
A második cikket pedig itt :
Mire figyeljünk az online vagy otthoni jógagyakorlás közben?